Advokáti dobře znají znovuoživené slovo palmáre

16. květen 2022

Palmáre označuje peněžní částku, určenou jako odměna advokátovi za zastupování a právní služby. Jedná se o slovo, které je znovuoživené zhruba v posledních třiceti letech, frekventovaně se užívalo hlavně v období první republiky.

Palmáre souvisí s označením palmy. Pojmenování pochází z latiny a můžeme se setkat se dvěma výklady původu slova. První spojuje slovo s latinským slovem dlaň a palmáre by pak bylo platbou na dlaň, tedy do ruky, lépe řečeno na ruku. Tento výklad podporuje zjištění, že již starým Římanům list palmy připomínal otevřenou dlaň a podle toho tento strom pojmenovali.

Druhý význam také souvisí s palmou, ale přeneseně

Známe rčení palma vítězství, tak přeneseně, ten, kdo zvítězil, ji získal. Pokud si vzpomenete na Velikonoce, tak Květná neděle se latinsky označuje Palmarum, neboť při vjezdu Krista do Jeruzaléma jej obyvatelé vítali palmovými listy. Tento zvyk byl rozšířen i při triumfech ve starém Římě. S vítězstvím spojuje palmáre ve svém etymologickém slovníku např. Jiří Rejzek.

Slovo zapisujeme s dlouhým á ve druhé slabice, je nesklonné a ojediněle se můžeme setkat i s podobou v mužském rodě – palmár.

autor: Helena Chýlová | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.