Do lokality Červeňák vjel buldozer. Pomůže přírodě a vrátí do ní vodu

3. prosinec 2020 13:26

Obnova pardubického přírodního parku Červeňák se nezastavila ani v zimě. Teď třeba místo upravovali ochránci přírody a vzali si na pomoc těžkou techniku.

Bývalé armádní území radnice po několikaleté snaze loni bezplatně získala.  A podle dohody s ministerstvem obrany musí přírodní lokalitu zachovat po dobu 20 let, nesmí pozemky prodat ani pronajmout

Buldozer? Pro přírodu OK!

Po Červeňáku jezdí buldozer. „Za stávajícího stavu je to úplně nejlepší řešení,“ říká David Číp ze Svazu ochránců přírody Jaroměř a pokračuje: „My se tu snažíme obnovit mokřady, což není nic jednoduchého, protože jsme na vojenském prostoru, který částečně sloužil jako skládka. Je tu velké množství navážek a my se kolikrát musíme dostat až na rostlý terén, který tu byl původně.“

V lokalitě kdysi byly meandry řeky Chrudimky, které se zasypaly a ochránci se snaží meandry a mokřady obnovit, protože místo je důležité mimo jiné i pro vodní živočichy, pro žáby, pro vážky. „Pokud tu nebude voda, tak to nemá ten význam pro přírodu, jaký by to mohlo mít,“ dodává Číp.

Buldozer pomáhá při obnově mokřadů v pardubické lokalitě Červeňák

Podle ekologa je prosinec nejvhodnějším obdobím pro provedení prací. „My jsme to právě i kvůli tomu odkládali, protože v  mokřadu žijí kuňky, které se tu rozmnožují a pokud bychom to dělali třeba na jaře, kdy v tom mají pulce, tak bychom nadělali víc škody než užitku. Teď jsou kuňky zazimované a bezpečně spí, tak jim to můžeme připravit, aby tu mohly fungovat i nadále.“

Koně by prošli, ohrady ne

Na ochránce přírody se přišel podívat i náměstek primátora Jan Nadrchal (ANO). Jeden z plánů byl, že na místě budou divocí koně. „Byla to varianta, co se týče spásání těch travin, protože divocí koně jsou téměř bezúdržboví. Ale narazili jsme na problém se smlouvou s armádou, která nám to převáděla za podmínky, že území bude prostupné a varianta, že by tu byla nějaká ohrada, se jim příliš nezdála.“

Podle Nadrchala by se park neměl změnit k nepoznání. „Moje soukromá představa je taková, že to tak trochu džungle stále bude, akorát by se daly trochu do kupy stávající cesty, případně by se dobudovaly drobné další tak, aby tu byl umožněn pohyb lidí. Jediné, co se dá očekávat, je, že určitě dojde k nějakému prořezu náletových dřevin, které v podstatě škodí vzrostlým stromům.“

Obnova přírodního parku Červeňák by mohla trvat až dva roky. Radnice ho chce v co největší míře uchovat v původním stavu.

Spustit audio

Související