Všechny články
-
Panna Marie vyslala dívku jménem Nino do Gruzie šířit křesťanství. Její hrob je dnes poutním místem
Gruzie je jednou z prvních zemí historie, která přijala křesťanství jako státní náboženství. Za christianizaci přitom Gruzínci vděčí hlavně jedné ženě – svaté Nino.
-
OBRAZEM: Z Gruzie do Ruska mezi mraky. Kavkazská obchodní tepna stoupá až do výšky 2500 m nad mořem
Rusko a Gruzii spojuje de facto jediný hraniční přechod a jediná silnice. Vede skrz průsmyk Velkého Kavkazu a dnes je to především klíčová obchodní tepna.
-
Svaté místo Gruzínců údajně ukrývá Kristovo roucho
Do 5. století bylo metropolí Gruzie město Mccheta, jedno z nejdůležitějších poutních míst v zemi. V katedrále Sveticchoveli je totiž údajně pohřbené roucho Ježíše Krista.
-
Budoucnost obalů může být v papíru. V továrně v německém Kehlu se snaží o jeho udržitelnou výrobu
K výrobě papíru je potřeba hodně energie. V papírenské firmě Koehler u Štrasburku se proto už 15 let věnují taky různým způsobům výroby obnovitelné elektřiny.
-
Pivo a umění ruku v ruce. Švédská značka Omnipollo je víc než jen extravagantní pivovar
Pivo uvařené na hranolkách a hamburgerových bulkách, sýrový ležák nebo mangový kyseláč. Extravagantní piva nejsou to jediné, v čem se švédská značka Omnipollo vymyká.
-
Klimatická změna škodí i na německých vinicích. „Normální roky už vlastně nemáme,“ říká vinař
Německá vína nejsou tak proslulá jako ta francouzská. Z německé vinařské oblasti Württembersko je to ale konec konců do Francie jen kousek.
-
Řecký jogurt je jako archiv chutí, tvrdí místní. Na ten opravdu poctivý si zajděte do mléčného baru
Atény prý dříve byly plné mléčných barů. Jedním z posledních, které vyrábějí mléčné produkty tradičně, kvalitně a bez průmyslových surovin je mléčný bar Stani v centru.
-
Město pro lidi, ne pro auta, řekli si v Barceloně a vymysleli koncept obytných superbloků
Barcelona je velmi hustě osídlené město, které trápí nedostatek zeleně a naopak nadbytek aut. Projekt takzvaných superbloků z ní chce udělat příjemnější místo k životu.
-
Tisíc let starý baskický sport rozhodně není pro každého. Eskupilota se namísto pálek hraje rukama
Eskupilota je tisíc let starý baskický sport a v překladu znamená doslova „ruka-míč“. Začít s ním ale musíte už v raném věku, jinak z vás pořádný hráč nikdy nebude.
-
Ve jménu baskičtiny! Bezmála tři tisíce kilometrů dlouhá štafeta chce ukázat na opomíjený jazyk
Baskové jsou velmi hrdí na svoji národní identitu a významnou roli v tom hraje baskičtina. Právě na její podporu proto pořádají tradiční akci zvanou Korrika.