Ilegální obchod se štěňaty a koťaty velmi vynáší. Lukrativnější jsou už jen drogy a zbraně, vysvětluje Rennerová z Animal Eye

27. leden 2023

„Právo chovat psy a kočky měl u nás prakticky kdokoliv. A pokud dodržoval naprosto elementární pravidla, mohl tak činit neomezeně a v jakémkoliv množství. Takže v prvotní fázi naší činnosti šlo o to, abychom i v této poměrně chabé legislativní oblasti podchytili důkazy týrání a množení zvířat. Jak stát postupně přidává další a další legislativní nástroje, tím snáz postih iniciuje,“ popisuje zakladatelka neziskové organizace Animal Eye a advokátka Zuzana Rennerová.

„Zdaleka ne každý chovatel je majitel množírny nebo tyran, proto je potřeba legislativu udržet v rozumné hranici. Abychom netrestali běžné chovatelé, kterých je u nás většina,“ nastiňuje.

Zuzana Rennerová

„Dřív to nebylo o tom, že by stát nevěděl, jaké nástroje a zákony přijmout, ale aby našel ten balanc. Aby přílišnými povinnostmi nebo příliš striktní legislativou nepotrestal většinu českých chovatelů, kteří milují své domácí mazlíčky a rozhodně je nemnoží ani netýrají.“

Nejproblematičtější ale stále je prodej zvířat zejména v anonymitě internetu.  

„Za problém to nepovažuji pouze já, ale je to podloženo i statistikami, se kterými pracují unijní instituce. Ilegální obchod s domácími zvířaty a především se psy a kočkami představuje bohužel třetí nejlukrativnější ilegální činnost. A to po obchodu se zbraněmi a drogami. Takže je to plošný problém.“

Víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu Hovory, ptá se Vladimír Kroc.

autoři: Vladimír Kroc , lup
Spustit audio

Související