Abychom se nevraceli tam, kde jsme už byli. Připojte se s Vltavou k Mezinárodnímu dni památky obětí holocaustu
Bohužel ani v současnosti není bezpředmětné připomínat, co znamená zdvižená pravice. Aby se neopakovaly hrůzy, které lidstvu připravilo samo lidstvo, připojujeme se každoročně k Mezinárodnímu dni památky obětí holocaustu. Letos znovu přinášíme hned několik literárních i hudebních pořadů.
Sobotní Esej bude patřit židovskému básníku, publicistovi a překladateli Jiřímu Langerovi a nese název Zohar. Celý týden pak poslouchejte povídky Ludvíka Aškenazyho, Ladislava Fukse nebo Arnošta Lustiga. Přímo v den svátku, tedy 27. ledna navíc nabídneme Souzvuk ...a bolelo nebe. Literárně-hudební pásmo z obrazů ze života dětí internovaných za druhé světové války v Terezíně připravila s Dismanovým rozhlasovým dětským souborem Jana Franková.
V souvislosti s významným dnem si můžete připomenout také pohnuté osudy českých hudebníků internovaných v Terezínském ghettu. Za všechny jmenujme Pavla Haase, Hanse Krásu, Gideona Kleina nebo Viktora Ullmanna. Jejich hudbu přinesla především Akademie. Osobnosti dirigenta Karla Ančerla, který přežil věznění v Osvětimi, byl věnován speciální koncert Čtvrtón Karla Ančerla, který Vltava vysílala přímým přenosem. Všechny tyto hudební pořady najdete tady, na vltavském webu.
PROGRAM
- 25. 1. Esej
Jiří Langer: Zohar
- od 27. 1. Povídka
Elie Wiesel: Prorokův slib
Ludvík Aškenazy: Brutus
Ladislav Fuks: Nedohořelá svíčka
Arnošt Lustig: Štěpán a Anna
Ladislav Fuks: Športovec (Vzpomínka na koncentrační tábor Oederan)
Oskar Baum: Obětovaní
Oskar Baum: Ti, jimiž Hospodin pohrdá, Nečekaná překážka - 27. 1. Souzvuk
...a bolelo nebe
Literárně-hudební pásmo z obrazů ze života dětí internovaných za druhé světové války v Terezíně
Nejnovější články
-
…a bolelo nebe. Obrazy ze života dětí internovaných za druhé světové války v Terezíně
Bolelo nebe a zdálo se být prázdné a hluché – nebe nad Terezínem. A pod ním, ve zdech stísněného lágru, prožívaly své prudké dozrávání desítky dětí.
-
Jiří Langer: Zohar. Stěžejní kabalistický spis pohledem českého židovského spisovatele
Ve stati s názvem Zohar píše Langer o kabalistickém spisu, který obsahuje mystický komentář k Tóře. Původ a stáří knihy Zohar jsou dodnes zahaleny tajemstvím.
-
Napravit staré dluhy. Záznam přímého přenosu věnovaný Karlu Ančerlovi a jeho terezínskému orchestru
Autorská hudba jednoho z nejlepších světových dirigentů 20. století a dlouholetého šéfdirigenta České filharmonie Karla Ančerla zazněla jako součást vzpomínkového večera.
-
Transport umělců. S Lubomírem Spurným o skladatelích v Terezíně a jejich tragickém konci v Osvětimi
Pořad věnovaný smutnému výročí transportů z ghetta Terezín na podzim roku 1944 připomene kulturní elitu ghetta: Hanse Krásu, Pavla Haase, Viktora Ullmanna a mnohé další.
-
Neklidný Středoevropan Viktor Ullmann. Život a dílo jednoho z tzv. terezínských skladatelů
Neklidný Středoevropan Viktor Ullmann: Příběh pražského německého skladatele. Tak zní název publikace, která spatřila světlo světa v Roce české hudby 2024.
-
Fedor Gál rekapituluje dějiny, Pavel Klusák nová experimentální alba
Letošní nahrávky z české a slovenské experimentální scény potvrzují, že se nacházíme ve skvělém období. Vzniká silná hudba, která nachází mezinárodní ohlas.