Rozhlas, který je tady už 102 let, má smysl si chránit, říká René Zavoral

4. květen 2025

Dvanácté zastavení roadshow Rozhlas jede za vámi Aleše Cibulky a jeho hostů proběhlo v Tišnově. Aleš Cibulka tentokrát přivezl zpěvačku Olgu Lounovou a bývalého fotbalistu a nynějšího fotbalového experta Radiožurnálu Sport Pavla Horvátha. Nechyběl pravidelný host generální ředitel René Zavoral.

Pavel Horváth měl fotbal v krvi už odmalička. „Děda byl velký fanda pořadu S mikrofonem za fotbalem, ten jsme poslouchali pořád. Taky to byl jedinej program, co se dal naladit,“ usmívá se.

O hudební část se postarala Olga Lounová. Jako malá volávala do rozhlasu o písničku na přání. Její rodiče poslouchali rozhlas celý život a poslouchají dodnes. „Měla jsem kazeťák a vždycky jsem si na něj tu písničku nahrála, a pak jsem to pouštěla spolužákům. Taky jsem si nahrávala nějaký nápady na písničky. Strašně se mi líbilo, že to šlo na tu kazetu nahrát. A jak jsme ji přetáčeli verzatilkou,“ vrátila se vzpomínkami do 80. let.

Také generální ředitel zavzpomínal na osmdesátky. „Vybaví se mi hlavně ty kazety. K deskám jsem se dostal spíš až teď. Ale mám je spojené i s rozhlasem. My měli permanentně naladěný Československý rozhlas Ostrava. Tam hráli pořád dechovky. A překvapilo mě, že to může být i sranda.“

Rozhlas jako parťák

Na show se probíral i rozhlasový poplatek, který po mnoha peripetiích prošel. „Nenavýšil se od roku 2005,“ připomněl René Zavoral v Tišnově. „Od té doby se zdražilo všechno. Ale jde o to, abychom mohli nabízet naše služby a portfolio stanic. Kdyby to nenastalo, opravdu bychom museli rušit některé pořady i stanice. A rozhlas, který je tady už 102 let, má smysl si chránit.“

René Zavoral v Tišnově

Rozhlas je i symbol, jeho úloha je daná. „Nastanou situace, kdy se k rozhlasu vracíme – ať to byly povodně, covid nebo sport. Křivka poslechovosti zaznamenává obrovský nárůst. Každý taky nemůže být neustále u televize, je i za volantem a na cestách ho často doprovází právě rozhlas,“ říká René Zavoral. „Já pravidelně strávím tak dvě hodiny denně za volantem a je skvělý, že se cestou dozvím všechno podstatný,“ potvrzuje Pavel Horváth.

„Já mám zase ráda ten pocit, že v autě nejsem sama. Je to takové přátelské rádio,“ dodává Olga Lounová. „A to bych podtrhl,“ přidává se René Zavoral. „Mě třeba překvapilo, kolik kamioňáků poslouchá Český rozhlas Plus. Ti vyloženě chtějí mluvené slovo. Rozhlas berou jako parťáka.“

„Dnes je audio zase na vzestupu hlavně u mladých lidí, kteří poslouchají podcasty a je dobře, že je děláme. Lidi mají unavený oči z počítačů a mobilů, tak si rádi něco poslechnou,“ doplňuje generální ředitel.

Občas se spekuluje o sjednocení rozhlasu a televize. „Udělám všechno pro to, aby Český rozhlas zůstal naprosto samostatným mediem veřejné služby. V mnoha zemích existují sloučené, ale v těch to tak bylo od začátku. Tam, kde se to udělalo nedávno, rozhlasu uškodilo. Slovensko je pro mě memento.“

Na programu byla tradiční soutěž o DAB rádia moderovaná Michalem Jagelkou. Hrálo se o dvě DAB rádia, které soutěžícím předal generální ředitel. A protože ten den měl svátek Jiří, každý Jiří v sále od generálního ředitele dostal ještě malou pozornost. Po skončení show následovala autogramiáda.

Chcete, abychom přijeli také do vašeho města? Napište nám na e-mail rozhlasjede@rozhlas.cz.

Výtěžek z akce putuje pořádajícímu místu. V Tišnově částku ze vstupného převzal starosta Jiří Dospíšil. Další zastávkou je Frýdlant nad Ostravicí. Podrobnosti a vstupenky >>

Jaký zážitek s walkmanem měl Pavel Horváth? Jak Olga Lounová pečuje o svůj hlas? Jaký bude osud vysílače u Českého brodu? Na co se ptali diváci v sále? Poslechněte si v audiozáznamu pořadu.