Adam Černý: Co se vlastně odehrálo v Kazachstánu?

17. leden 2022

Situace v Kazachstánu se zdánlivě uklidnila. „Možná se to teď zvrhne v klanový souboj,“ uvažuje komentátor. „Kazašská společnost byla vždy kastovní a tohle je věc vládnoucí kasty. Dovršení palácového převratu.“

„Spouštěčem, který odstartoval tu obecnou nespokojenost a protesty, bylo dvojnásobné zvýšení cen zkapalněného plynu, který používá řada řidičů v Kazachstánu,“ shrnuje dění posledních dnů zahraničněpolitický komentátor Adam Černý.

„Pak se to zvrtlo v násilí. Důležité bylo, že protestující neměli žádné politické vedení. Na rozdíl například od protestů v Polsku, když se rodila Solidarita,“ připomíná host Zity Senkové v pořadu Jak to vidí… na Dvojce.

Palácový převrat v přímém přenosu

„A ve chvíli, kdy se objevily zprávy o sesazení šéfa zpravodajských nebo policejních složek, byla to pro mě známka toho, že se to celé přesunuje k mocenské výměně, kdy se současný prezident Tokajev snaží zbavit vlivu svého předchůdce Nazarbajeva.“

„O víkendu jsem dokonce viděl zprávu, že dva synové Nazarbajeva, jeden je šéfem kazašské naftové společnosti a druhý je šéfem plynárenské společnosti, byli sesazeni ze svých funkcí. To by naznačovalo, že výsledkem je vlastně dovršení palácového převratu, změny.“

Kastovní společnost

„Jak ta změna bude hluboká? To teprve uvidíme. Nazarbajevova rodina je velmi vlivná. Prorostla vládnoucími složkami. Takže se to možná zvrhne v nějaký klanový souboj. Znalci Kazachstánu tvrdí, že kazašská společnost byla a je kastovní. Kasty tam fungovaly i za komunismu. A toto se odehrává v té vládnoucí kastě.“

Další témata rozhovoru: smrt předsedy Evropského parlamentu Davida Sassoliniho; francouzské předsednictví Evropské unie; kampaň proti neočkovaným ve Francii; české předsednictví EU a zahraniční politika ČR; volba italského prezidenta; Rusko a NATO; situace v Kazachstánu.

Spustit audio

Související