Co dokončím, to už není moje, už to prochází cenzurou času, říká o svých dílech sochař Otmar Oliva

Sochař Otmar Oliva žije na Velehradě na Uherskohradišťsku. Vytvořil například kříž na vrcholu Gerlachovského štítu,  vyzdobil i kapli Jana Pavla II. ve Vatikánu nebo přes 200 zvonů.

Otmar Oliva se narodil v Olomouci a vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti. Po čase se přiženil na Velehrad, kde mu po návratu z vězení, kde byl za šíření Charty 77, pomohla rodina a přátelé založit si vlastní ateliér.

Fontána na nádvoří Reduty v Uherském Hradišti (autor: Otmar Oliva)

Na to, kdo jej už ve škole ovlivnil, vzpomínal Otmar Oliva v rozhovoru s Petrou Kopáskovou. O svých dílech mimo jiné řekl: “Po vytvoření to jakoby mění skupenství, už to není moje, už to prochází cenzurou času.”

Otmar Oliva: Kříž na Gerlachu ve Vysokých Tatrách, 2010
autoři: Petra Kopásková , Růžena Vorlová
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.