Důchody, schodek, daně, chudoba. V jakém stavu předává vláda ekonomiku země? A co je třeba řešit?

Sociolog Biler: Covid-19 odkryl epidemii cynismu. Umřeli tady lidé a nikdo nevolá po odpovědnosti

„Myslím, že z pandemie ještě nejsme tak venku, abychom dokázali její dopady přímo hodnotit. Pokud ale něco odkryla, tak jakousi epidemii cynismu. Tím by se dalo vysvětlit, že tady umřely desetitisíce lidí, ale nikdo za to nenese osobní odpovědnost. A nikdo po ní ani nevolá. Jako kdyby se to nestalo,“ hodnotí poslední rok a půl sociolog Stanislav Biler.

Dále se podle něj odhalily problémy, které budou mít dopad na české děti. „Nejde ani o zameškané vzdělání, protože tam je to už možná i trochu jedno, v podstatě jde o nepřehlednou změť informací, které děti často ani nerozumí,“ míní sociolog a pokračuje:

Čtěte také

„Ale jde o izolaci jako takovou a její dopady na psychiku a vývoj dětí. Ty budou samozřejmě různé podle toho, z jak vzdělaných a bohatých děti pochází. Ale jelikož je české školství v zásadě segregační, tak to nejvíce odnesly ty nejchudší děti. A tuto zátěž si ponesou a budou ji předávat na další generace.“

Pandemie podle Bilera ukázala, že ačkoliv se řada lidských činností postupně přesouvá na internet, člověk existuje pouze ve společnosti. A izolovaně nelze dlouhodobě přežít. Důležitá je právě fyzická blízkost dalších lidí.

Hosté Renaty Kropáčkové jsou: 
Vladimír Mařík
, ředitel Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky Českého vysokého učení technického v Praze
Vladimír Dlouhý
, prezident Hospodářské komory a bývalý ministr hospodářství
Zbyněk Frolík, zakladatel úspěšného výrobce zdravotnického vybavení
Stanislav Biler
, sociolog

Biler připomíná, že v Česku ani před pandemií nebyla vysoká důvěra ve stát. „A vzhledem k chaotickým krokům vlády tomu mohla pandemie jen těžko pomoci. Nejde jen o důvěru lidí vůči státu, ale také vůči zaměstnavatelům,“ tvrdí. A dodává, že řada velkých podniků nechtěla omezovat svůj provoz ani v době nejhlubší pandemické krize.

Poslechněte si celou Ekonomickou inventuru, kterou provází Renata Kropáčková.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.