Jana Maláčová: Nejdříve se musí zlepšit vymáhání alimentů, pak může nastoupit stát

Zhruba 115 tisíc lidí u nás dluží svým dětem alimenty. Vládní koalice debatuje o tom, že by za ně výživné platil stát a následně od rodičů vymáhal. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD nastiňuje dvě různé varianty, na kterých se pracuje.

Podle první varianty zálohovaného výživného by na něj měly nárok jen domácnosti s příjmem do 2,7násobku životního minima. V tomto případě by se ale vymáhaly alimenty pouze rodinám, které nepracují, nebo jsou těsně nad minimální mzdou.

Výživné jako takové je u celé řady rodin vnímáno jako nástroj pomsty
Jana Maláčová

„Myslím si, že chudobou jsou ohroženy i pracující rodiny s dětmi, zejména ty nízkopříjmové. Proto navrhuji jako možnost k diskuzi i celkovou variantou, protože i když lidé jsou těsně nad minimální mzdou, tak přesto mají nízký příjem,“ nastiňuje variantu, která by měla platit pro všechny.

Jana Maláčová: Udělám maximum pro zvýšení životního minima

Jana Maláčová (ČSSD), ministryně práce a sociálních věcí

Rodičovský příspěvek se zvýší – rodiče dětí mladší čtyř let mají od roku 2020 dostávat o 80 tisíc korun více. „Jsem ráda, že hnutí ANO si osvojilo program sociální demokracie,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD. Podaří se zvýšit i životní minimum?

Moderátor Tomáš Pancíř ale připomíná, že proti principu zálohovaného výživného se staví pravicová opozice. Podle ní jde o zavedení nové sociální dávky, kterou za nezodpovědné rodiče zaplatí ti zodpovědní ze svých daní. S tím ale Maláčová nesouhlasí.

„Celá debata kolem zálohovaného výživného a samoživitelských rodin je trochu zašmodrchaná,“ vysvětluje s tím, že první část připravovaného návrhu bude postavená na tom, že se musí zlepšit vymáhání alimentů. Další částí je pak zálohované výživné, pokud se nepodaří alimenty vymáhat.

„Celý návrh je postaven na zlepšení a zefektivnění vymáhání výživného, a až teprve, kdy to opravdu nepůjde, tak nastoupí stát,“ vysvětluje.

autoři: Tomáš Pancíř , prh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.