Jana Smiggels Kavková: „Ženy činí politiku kvalitnější a lepší“

11. leden 2013

Před pátečním (11. ledna) polednem nás navštívila předsedkyně organizace Fórum 50% Jana Smiggels Kavková.

Domácí výchova
Jana Smiggels Kavková o sobě prohlašuje, že je feministkou z povolání. Načichla jím už jako dítě. „Doma jsem viděla vyrovnaný vztah u rodičů. „Oba pracovali a oba se starali o nás a o domácnost. Váže se k tomu humorná historka, kdy jsme ve školce měli namalovat svojí rodinu a sestra nakreslila obrázek, na kterém tatínek pral a maminka ležela na gauči. Bylo z toho takové malé pozdvižení.“ Později, za studií v Holandsku, přišla na to, že existuje feminismus. Tam se také vdala a její životní partner považuje za přirozené rozdělení domácích rolí, tak, jak jim to oběma vyhovuje. „Když jsme např. na dovolené, manžel vaří a já stavím stan.“

Feminismus = svoboda
Podle Jany Smiggels Kavkové je u nás feminismus skoro sprosté slovo. „Nemám pro to vysvětlení. Po revoluci se tady ujala představa, že feminismus je něco radikálního. Myslím, že spousta lidí si nedovede představit, co to vlastně je.“ Co si tedy pod tímto slovem máme představit? „Neexistuje přesná definice. Podle mě je to snaha o zrovnoprávnění žen a mužů, aby si každý z nich mohl svobodně vybrat, jaká bude jeho životní role. Představuje možnost, aby se lidé realizovali tak, jak jim to vyhovuje.“ Bohužel, společností jsou prý tlačeni do tradičních rolí.

Ženy a politika
V politickém světě jsou ženy stále menšinou. „Volební právo ženy dostaly před 100 lety, ale právo být voleny se jim nedaří naplňovat tak, jak by to bylo žádoucí. Dnes je ale kladen důraz na to, aby se ženy v politice více angažovaly. Společnost by je v politice rozhodně mít měla, protože muži mají odlišné zkušenosti a představy. Současná česká vláda byla původně jmenovaná jako čistě mužská a já to považuji za velkou slabinu. Ženský úhel pohledu tam chyběl. Se ženami vypadá politika jinak. Je kvalitnější a lepší.“ Zlepšit situaci by měly tzv. kvóty. Je to ale, podle Jany Smiggels Kavkové, šťastné řešení? „Myslím, že kdybychom nechali vyvíjet situaci přirozeně, možná by ženy čekaly dalších 50 let.“

Jana Smiggels Kavková

Zbytečná skromnost
Jaká je ochota žen vstupovat do politiky? „České ženy mají tendenci se podceňovat a myslí si, že na vyšší pozice nemají. Je to ale omyl, protože ženy jsou obecně velmi vzdělané. A stát, který jim to vzdělání poskytl, by měl chtít jejich potenciál investovat.“

Více se dozvíte, pokud si poslechnete audiozáznam (u článku nahoře) rozhovoru s moderátorkou Stanislavou Lekešovou.

autor: eh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.