Nekácejte staré stromy. Můžou nám pomáhat v boji proti následkům globální změny klimatu

13. leden 2024

Strom toho umí mnoho: je domovem pro živočichy, působí jako protihluková bariéra, zvlhčuje vzduch, vyrovnává teplotní extrémy a působí i jako přirozený filtr škodlivých látek.

Výsadba stromů je proto pro mnohé synonymem záchrany planety před jejím oteplováním. Jenže v boji proti změně klimatu je potřeba co nejrychleji snížit emise skleníkových plynů, nebo uhlík z atmosféry někam odčerpat. Třeba do půdy, mokřadů nebo do dřeva stromů.

Nekácejte staré stromy, pomáhají nám žít

Mladý strom ale začne uhlík ukládat až za stovky let, zatímco ty staré dokážou uhlíku navázat mnohanásobně víc. O to důležitější pro nás jsou, přesto je někde bez rozmyslu kácejí. 

Naturu o starých stromech a boji za ně, připravila Markéta Ševčíková. Ptá se Jeníka Hofmeistera z ČZU, Nicol Krejčové z Greenpeace a starosty Horního Jiřetína Vladimíra Buřta. Poslechnete si víc.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.