Po Trumpovi zbydou rozeštvanost, lež a USA v krizi s podlomenou ekonomikou, míní analytik Jedlička

20. leden 2021

Ve středu se Joe Biden oficiálně stává 46. prezidentem USA a přebírá hluboce rozdělenou zemi. „Bidenovo prezidentství může být úspěšné, pokud tento bude umírněným a centristickým demokratem, který odolá tlaku levého křídla demokratické strany,“ říká v Pro a proti editor CNN Prima News Matyáš Zrno. Analytik Deníku Referendum Petr Jedlička vidí jako hlavní Bidenův úkol zvládnout pandemii a posílit ekonomiku: „Pokud to zvládne, tak sjednocovací impuls pro společnost bude silný.“

Zrno připomíná, že Trump sice nikdy neovládl republikánskou stranu, ale ovládl její voličskou základnu: „Establishment strany se s ním proto snažil nějak vyjít, ale po útocích na Kapitol napětí vyhřezlo. Nezapomeňme, že republikánští politici násilnosti ihned odsoudili, ale Trumpovi to trvalo výrazně déle.“

Čtěte také

Podle Jedličky republikánský mainstream končícímu prezidentovi Donaldu Trumpovi ustupoval a s výjimkami jednotivců ho nekritizoval.

„Dokonce skousl i tu obrovskou lež o zfalšovaných volbách, vystoupil proti němu až při vpádu do Kapitolu. Takže republikáni, a teď nemluvím o trumpistech, si za hrůzu v republikánské straně můžou sami tím právě čtyřletým mlčením a kýváním,“ zdůrazňuje.

Jedlička: Po Trumpovi zůstane lež

Editor Zrno věří, že Trump měl i pozitivní momenty:

Čtěte také

„Do covidu šla americká ekonomika nahoru, byla nejnižší nezaměstnanost menšin. Zásadně změnil pohled USA i Západu na Čínu, což ho přetrvá. A za své úspěchy na Blízkém východě, kdyby to nebyl Trump, by dostal Nobelovu cenu míru, kdy přispěl k uzavření mírových dohod mezi arabskými státy a Izraelem.“

„Trump nastupoval za konjunktury, snížil daně, čímž ekonomiku podpořil, ale na úkor zadlužení,“ namítá analytik Jedlička. „Hlavní, co po Trumpovi zbude, je obrovská lež, rozeštvanost, agresivní politický styl a USA v covidové krizi s podlomenou ekonomikou. To, že se stalo lhaní normálním a tolerovaným, je Trumpovo největší dědictví.“

Zrno: Lepší je nechat Trumpa odejít

Zrno považuje impeachment prezidenta, který už není ve funkci, za zvláštní. „I Biden se vyjádřil, že Senát má jiné věci na starosti. Tím by se Amerika uvrhla do tohoto kotle, který umí být velmi ošklivý, a rozdělení společnosti by to jen potvrdilo.“

Čtěte také

„Praktičtější a jednodušší je nechat Donalda Trumpa dnes odejít s pošramocenou pověstí. Má stále vliv na část republikánských voličů, ale proces impeachmentu by mu ještě více hrál karet,“ varuje Matyáš Zrno.

Bude důležité sledovat, co se bude dít s republikány a trumpisty dále, radí analytik. „Je možné, že pokud Trump bude sesazen na základě impeachmentu, tak se vzedme vášeň, že někdo Bidena postřelí nebo zastřelí. Jsou tam lidé, kteří by to byli schopni udělat.“

„Ty, kteří si myslí, že byl Biden nelegitimně zvolený, nastupující prezident asi nepřesvědčí. Ale může přesvědčit svou úspěšnou politikou, zvládnutím epidemie a opatřeními na nastartování ekonomiky. To lidi spojí a uklidní,“ shrnuje Petr Jedlička.

Poslechněte si celé Pro a proti Karolíny Koubové. Uslyšíte hodnocení Trumpovy éry a všechny argumenty obou stran. 

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.