Taťjana Medvecká a Ivan Trojan jsou vítězi rozhlasové ankety Neviditelný herec

26. říjen 2019

V přímém přenosu na Dvojce Českého rozhlasu byli v pořadu Tobogan vyhlášeni vítězové 23. ročníku ankety Neviditelný herec. V kategoriích nejlepší herečka a herec dali posluchači nejvíce hlasů Taťjaně Medvecké a Ivanu Trojanovi.

Sedmým vítězstvím se Taťjana Medvecká stala nejúspěšnější herečkou v historii soutěže Neviditelný herec. Letos ji posluchači ocenili za roli Marianne v rozhlasové adaptaci posledního filmu režiséra Ingmara Bergmana Sarabanda. Inscenace v režii Štěpána Pácla byla natočena v roce 2018 ke stému výročí Bergmanova narození.

Ivan Trojan, Miroslav Táborský, Zdenka Procházková, Taťjana Medvecká a Aleš Cibulka

V mužské kategorii zvítězil herec Ivan Trojan, a to za titulní roli v rozhlasové adaptaci divadelní hry Rudolfa Medka Plukovník Švec. Hra v režii Lukáše Hlavici měla na stanici Vltava premiéru den před oslavami 100. výročí Československé republiky. Posluchači ocenili Trojanův výkon v roli legionáře, který vojenské službě v Rusku zasvětil svůj život.

Janě Strykové a Janu Hartlovi patří druhé místo, Zdence Procházkové a Miroslavu Táborskému pak místo třetí. Jana Stryková zaujala rolí dcery slavné Marlene Dietrich v rozhlasové četbě knihy Moje matka Marlene Dietrich, kterou napsala Marie Riva coby osobitý portrét své matky. Rozhlasová četba této strhující knihy prozrazující mnohé ze soukromí slavné herečky získala zároveň Cenu čtenářů Týdeníku Rozhlas za nejoblíbenější rozhlasovou realizaci. Role Marlene Dietrich se zhostila Vilma Cibulková, režie se ujal Jakub Doubrava.

Jan Hartl získal druhé místo za svou roli svatého Vojtěcha v původní rozhlasové hře Pavla Molka Pokušení svatého Vojtěcha. Epizodu ze života českého biskupa natočil režisér Dimitrij Dudík a premiéru měla na Vltavě 23. dubna, v den výročí Vojtěchova svatořečení. Třetí příčka patří herci Miroslavu Táborskému, který ztvárnil Vojtěchova žáka.

Třetí místo v ženské kategorii získala Zdenka Procházková za roli židovky Rozálie Lautmannové ve hře Obchod na korze. Za tutéž roli už letos herečka obdržela Cenu Thálie. Rozhlasové zpracování slavné stejnojmenné novely Ladislava Grosmana, podle níž vznikl i oscarový film, nastudoval režisér Petr Mančal.

autor: bbu | zdroj:
Spustit audio

Související