Témata v umění zůstávají, mají ale jinou formu a dochází k nepochopení, říká historička umění

6. duben 2023

Máša Černá Pivovarová vyrůstala obklopená současným výtvarným uměním, což brala jako samozřejmost. Studium dějin umění byla nejdřív revolta, věnovala se starým mistrům holandského umění 17. století. Jako kurátorka roky spolupracuje se svým otcem malířem Viktorem Pivovarovem, o kterém napsala monografii Ach!, kterou ocenila Česká akademie vizuálního umění. Pracuje i s dalšími významnými českými umělci a má ambici vést pražskou galerii Portheimka. 

Čtěte také

„V Alte Pinakothek v Mnichově u mě nastalo osvícení, kdy jsem se rozhodla, že půjdu studovat dějiny umění. Při práci se pak snažím propojovat literární formu a umění,“ říká Máša Černá Pivovarová. 

Monografii o otci Ach! napsala během doktorandské práce, která je o jeho tvorbě. „Měla jsem úžasné vedení Marie Rakušanové z fakulty a prostředí moskevského konceptuálního umění jsem studovala do hloubky. Tak jsem poznala a v monografii popsala umělecké prostředí, které otce formovalo,“ dodává.

Poslechněte si celé Hovory Tatiany Čabákové. 

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.