Závislost je jenom jedna, i když důvod má každý jiný, říká adiktoložka Fišerová

30. prosinec 2020

„Každý z nás teoreticky má něco, na co by mohla závislost nasednout – ale každý se s ní vyrovnává jinak. Někdo má navíc třeba genetické predispozice k závislosti,“ vysvětluje Kristýna Fišerová, vedoucí konzultantů Národní linky pro odvykání.

Nejvíce rizikové pro závislost třeba na alkoholu nebo cigaretách je podle Fišerové závěr roku. „Závěr roku je obdobím zimy, dny jsou krátké. Přidává se k tomu polemizování, jak se mi celý rok dařilo, i stres z Vánoc. A také tlak nového roku: začnu chodit třeba do posilovny, tak teď si to ještě užiju,“ varuje adiktoložka.

„Závislost je jenom jedna. A je jedno, na čem je člověk závislý. I když primární důvod má každý jiný,“ dodává.

Jak epidemie zamávala s našimi závislostmi? Proč si nedávat předsevzetí k Novému roku? Jak je závislost ovlivněna prostředím a jak geneticky? Poslechněte si celé Hovory Davida Šťáhlavského.

autoři: David Šťáhlavský , kac
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.