100 let rozhlasového jazzu živě na open air festivalu Vltavy a Mladí ladí jazz

10. únor 2023

Český rozhlas Vltava s festivalem Mladí ladí jazz každoročně pořádají 30. dubna velký multižánrový open air na travnaté ploše Karlova náměstí v Praze. Letos je akce součástí oslav 100 let rozhlasu, s nímž je spjata také historie jazzového žánru u nás. Vltava přizvala partnerskou stanici Český rozhlas Jazz a Rozhlasový big band Gustava Broma, kteří v rámci kulatého jubilea připravili speciální program připomínající tyto souvislosti projektem „100 let jazzu / 100 let rozhlasu“.

Koncertní premiéra projektu proběhne na festivalu Mladí ladí jazz v neděli 30. dubna na Karlově náměstí v Praze. V přímém přenosu vysílá Český rozhlas Vltava.

Orchestrální připomínka jazzu coby souputníka stoletého vysílání Českého rozhlasu se stala tvůrčí výzvou pro trojici mladých českých aranžérů k originálnímu bigbandovému přepracování klasických jazzových skladeb. V programu se ocitnou skladby Jaroslava Ježka nebo Jaromíra Hniličky vedle Radima Hladíka či Jaromíra Honzáka. Nový pohled na jejich hudbu aranžérsky obstarali Miroslav Hloucal, Jan Jirucha a Richard Šanda. Předzvěstí další rozhlasové stovky je pak zcela nová skladba Tomáše Sýkory Swinging on Radio Waves směřující od „historického“ tempa 100 bpm do „futuristického“ 200 bpm.

Čtěte také

To ale není vše: v druhé, elektro-akustické části programu se pětice hráčů bigbandu spojí s producentem DJ Aid Kidem a aranže přepracují k nepoznání. „Remix“ si pohrává s fragmenty bigbandové rytmiky, útržky melodií, zvukových ploch a ruchů. Nové se zde pojí se starým, rozhlasová historie s budoucností.

Kdo vystoupí na Karlově náměstí 30. dubna

Molotov Jukebox (UK)

Londýnská kapela s prvky gypsy dance, reggae, popu či balkánské dechovky v čele se zpěvačkou Nataliou Tena, známou herečkou např. z filmů Harry Potter nebo seriálu Game of Thrones.

Rozhlasový Big Band Gustava Broma & Aid Kid (CZ)

Vystoupení Orchestru Gustava Broma rekapitulujícího historii jazzu na 100 let působení Českého rozhlasu následovaný live remixem úspěšného českého producenta Aid Kida.

Blue Uandi (CZ)

Nový český projekt, za kterým stojí dvojice hudebníků, skladatelů a producentů Martina Konvičky známého také z jazzového světa a Davida Machovského společně tvořících v oblastech trip-hopu, avant popu a experimentální elektronické hudby.

Caleb Kunle (IE)

Projekt na pomezí soulu a písničkářství čerpající ze tří míst - Lagosu (Nigérie), Laois (Irsko) a Londýna (Velká Británie). Jádrem jeho hudby jsou příběhy a emoce, které se utvářejí při zkoumání moderního světa.

Zaska (IE)

Funk & R'n'B v podání kapley mladého irského kytaristy a zpěváka jménem Max Zaska.

Spustit audio