Chyceni v éteru. Seriál o počátcích rádia v Československu

10. únor 2023

Do 20. let minulého století zavede posluchače nový seriál dramatika a režiséra Petra Vodičky Chyceni v éteru. Dozvědí se z něj, jak trnitá cesta vedla k prvnímu vysílání, s jakými obtížemi a nesnázemi se museli všichni zúčastnění vypořádat a co následovalo po 18. květnu 1923.

Seriál Chyceni v éteru obsahuje mnoho dokumentárních detailů a reálií. Samotný příběh ale nepostrádá humor, vtip ani nadhled, jak je typické pro autora Petra Vodičku, který s Českým rozhlasem spolupracuje pravidelně.

„Pokusil jsem se zobrazit ony ‚báječné muže s mikrofonem‘ – jak asi zápasili s nepochopením, s politikou podnikatelskou i státní, zkusil jsem popsat průkopnické začátky, kdy vysílacím atelierem byl jen stan a pro různá rušení počasím a nedokonalou technikou bylo vysílání jen jakýmsi chropotem z éteru. Všichni ale cítili, že v tom éteru je též jakési kouzlo, které donutilo oba ,otce zakladatele‘ vytrvat a v jakémsi tichém nadšení dotáhnout tu nesmyslnou věc až k počátku plnohodnotného média masového rozměru,“ vysvětluje Petr Vodička.

V hlavních rolích oněch ,otců zakladatelů‘ se představí Jaroslav Plesl coby Miloš Čtrnáctý a Martin Finger jako Eduard Svoboda. Třídílný seriál uvede v premiéře Český rozhlas Dvojka od 15. do 17. května, zájemci ho ale také najdou na webu Dvojky, v audiportálu mujRozhlas a ve všech podcastových aplikacích.

Spustit audio