Sto let je jen začátek. Do dalšího století rozhlasového vysílání vstoupí jako první Marek Ztracený

8. únor 2023

Český rozhlas si letos připomene významné výročí. 18. května 2023 uplyne přesně 100 let od zahájení pravidelného rozhlasového vysílání, kdy začala ve skautském stanu v pražských Kbelích vysílat soukromá společnost Radiojournal. 100 rozhlasových let uplyne přesně v okamžiku, kdy bude v přímém přenosu narozeninového koncertu zpívat Marek Ztracený.

U příležitosti kulatého jubilea Český rozhlas připravil bohatý program pro veřejnost, novinky ve vysílání i unikátní výstavu v Národním technickém muzeu. Oslavy v průběhu celého roku přiblíží pozoruhodnou cestu nejdůvěryhodnějšího média veřejné služby v Česku.

„Český rozhlas oslaví 100. výročí od zahájení pravidelného vysílání. Je mi ctí stát v čele této veřejnoprávní instituce ve chvíli, kdy rekapitulujeme důležité momenty své existence, ohlížíme se do historie a vzpomínáme na výrazné rozhlasové osobnosti. Toto mimořádné jubileum je pro nás ale i příležitostí ukázat, že 100 let rozhlasového vysílání je pouze začátek. Máme ambice zahájit další stovku s novými programovými projekty i technologickými inovacemi. Projekt oslav výročí má za cíl podpořit pozici Českého rozhlasu na mediálním trhu a také ukázat, že je významným partnerem pro další instituce. Věřím, že nápaditým programem potěšíme nejenom současné posluchače, ale zároveň zaujmeme i nové,“ uvedl generální ředitel René Zavoral.

Oslavy zahájí Český rozhlas 10. března Reprezentačním plesem v Obecním domě v Praze, kde zahraje Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Rozhlasový Big Band Gustava Broma a zazpívají hudební hosté Ewa Farna, Dara Rolins či skupina No Name.

Koncert a výstava

Český rozhlas uspořádá v den svých 100. narozenin pro širokou veřejnost a posluchače koncert v Riegrových sadech. Představí se skupina Chinaski, Aneta Langerová, Mirai Navrátil nebo Marek Ztracený, který bude vůbec prvním interpretem v rozhlasovém éteru na počátku druhého století existence rádia.

Kulaté výročí také připomene výstava v Národním technickém muzeu, která představí nejenom bohatou historii rozhlasového vysílání a technologického vývoje rádia, ale i důležité okamžiky, kdy stál Československý, později Český rozhlas na straně veřejnosti a posluchače informoval, vzdělával i bavil. Výstava s názvem 100 let je jen začátek bude veřejnosti přístupná od 17. května do 31. prosince 2023.

K rozhlasovému jubileu navíc vzniká film režiséra Jiřího Mádla Vlny, který vypráví o vysílání Československého rozhlasu v době pražského jara 1968. V koprodukci TV Prima, Rozhlasu a televízie Slovenska a Českého rozhlasu vznikne také dobová šestidílná televizní série „Tisíc hlasů“, která na pozadí osobních životů redaktorů rozhlasu přiblíží historické začátky rozhlasového vysílání.

Stoletou tradici literárně dramatické rozhlasové tvorby připomene anketa Neviditelný herec století. Odborná porota nominovala 10 herců a 10 hereček, z nichž veřejnost vybere vítězného Neviditelného herce a herečku. Slavnostní vyhlášení ankety proběhne na Nové scéně Národního divadla 12. dubna od 20 hodin a posluchači ho uslyší také na vlnách Českého rozhlasu.

Martin Finger a Jaroslav Plesl v roli otců zakladatelů

Český rozhlas Dvojka u příležitosti 100. narozenin uvede od 15. do 17. května premiéru třídílného seriálu Chyceni v éteru o zakladatelích rádia. Hra dramatika a režiséra Petra Vodičky vypráví o trnité cestě k prvnímu vysílání a o událostech, které následovaly po 18. květnu 1923. Hlavní role „otců zakladatelů“ ztvární Jaroslav Plesl a Martin Finger.

Společně s Evropskou vysílací unií EBU letos Český rozhlas letos pořádá největší evropskou konferenci Radiodays Europe 2023 pro odborníky z oblasti rádia, podcastingu a výroby audio obsahu. 26.–28. března se jí v Kongresovém centru Praha zúčastní zástupci médií veřejné služby, komerčních rádií a nezávislí tvůrci audio obsahu z celého světa.

V rámci oslav sta let rozhlasu a deseti let existence stanice Český rozhlas Plus se 22. června bude konat i mezinárodní konference věnovaná veřejnoprávním médiím a jejich úloze ve válečném konfliktu na Ukrajině. Konference vyzdvihne klíčovou roli veřejnoprávního rozhlasu jako jednoho z nejdůvěryhodnějších zdrojů informací a v kontextu ho představí mezinárodní osobnosti, například Timothy Snyder. Program nabídne i debatu generálních ředitelů Českého rozhlasu, Rozhlasu a televize Slovenska a Ukrajinského rozhlasu.

Rozhlasový orchestr

Symfonický orchestr Českého rozhlasu se k oslavám 100 let rozhlasu přihlásí několika výraznými koncerty na letošních festivalech.

Přesně na den rozhlasového výročí 18. května vystoupí SOČR na festivalu Pražské jaro a společně s předním německým dirigentem Corneliem Meisterem a jedním z nejlepších českých houslistů Janem Mráčkem uvedou hudbu dvou českých klasiků Dvořáka a Martinů.

18. a 20. června na koncertech v Litomyšli a v Praze zazní v podání SOČR velkolepá kantáta Arnolda Schönberga Písně z Gurre. Rozhlasovým symfonikům a výročí rozhlasu bude patřit i koncert v rámci letošního festivalu Dvořákova Praha. Písně z Gurre i koncert Dvořákovy Prahy bude řídit šéfdirigent SOČRu Petr Popelka.

Oficiálními hlasy rozhlasového výročí jsou herci Jana Stryková a Ivan Trojan.

Více informací k programu oslav 100 let Českého rozhlasu najdete na webu stoletrozhlasu.cz.

Spustit audio