Stoletou historii rozhlasu mapuje skrze vzpomínky pamětníků nová výstava

25. květen 2023

Venkovní výstava s názvem „Zůstaňte u svých přijímačů! Sto let rozhlasu v paměti národa“ představuje historii rozhlasu prostřednictvím poutavých vzpomínek pamětníků z projektu Paměť národa. Bilanční expozice v Technické ulici vznikla ve spolupráci s organizací Post Bellum a městskou částí Praha 6.

Nová výstava v Praze 6 přináší výběr nejzajímavějších příběhů devíti pamětníků z projektu Paměť národa, jehož hlavním koordinátorem je organizace Post Bellum. Vypráví o důležitých momentech, jak se rozhlas protnul s jejich životy. Někteří pamětníci v rozhlase roky pracovali, jiní do rozhlasové historie vstoupili jen nakrátko.

Výstava v Technické ulici na Praze 6 (v areálu univerzit ČVUT a VŠCHT) je návštěvníkům volně přístupná do 31. července 2023.

Nejstarší z příběhů se odehrávají ve válečných letech, nejnovější je ryze  současný. Výstava „Zůstaňte u svých přijímačů! Sto let rozhlasu v paměti národa“ autenticky vykresluje, jak rozhlasové vysílání během uplynulého století významně ovlivňovalo životy lidí u nás.

„Těší mě, že Český rozhlas mohl společně s organizací Post Bellum v rámci našeho dlouholetého projektu Paměť národa připravit výstavu rekapitulující 100 let rozhlasu právě v příbězích pamětníků. Připomínat historii, varovat či oživovat vzpomínky je jedním z hlavních úkolů každého média veřejné služby. Tato inspirativní výstava na Praze 6 dokládá hrdinské činy rozhlasových redaktorů, techniků i dalších zaměstnanců, které se nesmazatelně zapsaly do dějin naší země,“ uvádí René Zavoral, generální ředitel Českého rozhlasu.

„S tím, jak jsem se při přípravě výstavy nořil hlouběji do pamětnických příběhů, které se týkaly rozhlasu, především pak kritických okamžiků v květnu roku 1945 a během srpnové okupace roku 1968, tím víc obdivuju obrovské nasazení lidí – redaktorů, režisérů, techniků a dalších rozhlasáků, ale také lidí z vnějšku, kteří přišli v nejtěžší chvíli rozhlasu na pomoc a riskovali tak své životy kvůli tomu, aby se do éteru mohly šířit svobodné informace,“ zdůrazňuje Michal Šmíd, kurátor výstavy a správce portálu Paměť národa.

„Je pro nás velkou ctí, že na území městské části Praha 6 bude umístěna výstava mapující stoletou existenci média, které v moderní české historii mnohokrát sehrálo významnou roli a mezi jejími zaměstnanci je řada osobností, které stojí za to si neustále připomínat,“ říká Jan Lacina, radní městské části Praha 6 pro kulturu, sport, volný čas a bezpečnost.

Výstavní panely jsou doplněny QR kódy. Každý si tak může pustit dobové zvukové záznamy, které oživují vzpomínky pamětníků. Výstava v Technické ulici na Praze 6 (v areálu univerzit  ČVUT a VŠCHT) je návštěvníkům volně přístupná až do 31. července 2023.