Sto let je jen začátek. Český rozhlas slaví výročí také multimediální kolekcí na Google Arts & Culture

12. duben 2023

Ke stému výročí rozhlasu vznikla unikátní sbírka na platformě Google Arts & Culture. Digitální kolekce fotografií, historických nahrávek a zajímavostí z rozhlasového archívu si mohou návštěvníci zbrusu nového profilu Českého rozhlasu prohlédnout a poslechnout od 18. května. Jedna z prvních pěti publikovaných online výstav nese název Sto let je jen začátek.

Čtěte také

Smyslem projektu je zachovat kulturní dědictví Českého rozhlasu v digitální podobě a současně je u příležitosti výročí představit širokému publiku doma i v zahraničí, v češtině i v angličtině. Český rozhlas se na Google Arts & Culture poprvé představuje prostřednictvím pěti příběhů, které obsahují více než 130 artefaktů a 20 historických nahrávek. Pouze v den výročí, ve čtvrtek 18. května, se navíc Češi na kolekci prokliknou přímo z hlavní stránky vyhledávače Google.

Google Arts & Culture je nekomerční iniciativa spolupracující s kulturními institucemi a umělci po celém světě. Jejím posláním je uchovávat a zpřístupňovat světové kulturní dědictví online tak, aby byly dostupné komukoliv a kdekoliv. Společně s více jak třemi tisíci partnery z více než 80 zemí světa zkoumá inovativní přístupy ke kultuře a interakcím s ní. Ve spolupráci s 19 partnery byla loni u příležitosti českého předsednictví v Radě EU představena digitální sbírka oslavující umění, kulturu a architekturu Česka The HeART of Czechia.

„U příležitosti stého výročí Českého rozhlasu jsme připravili ohlédnutí za jeho historií i za projekty z doby nedávné. Návštěvníci našeho profilu na Google Arts & Culture uvidí třeba vypůjčený stan, ve kterém stanice zahájila své vysílání, nebo nejrůznější vozidla, například propagační autobus Radiojournalu z 30. let. Nechybí ani ukázky významných rozhlasových her nebo projevů ze zlomových okamžiků české a československé historie. Z partnerství mám velkou radost, sbírku na Google Arts & Culture plánujeme i nadále rozšiřovat,“ uvádí René Zavoral, generální ředitel Českého rozhlasu.

„Je nám ctí přivítat Český rozhlas, nejstarší rozhlasovou stanici v kontinentální Evropě, jako nového partnera Google Arts & Culture. Ode dneška se mohou lidé po celém světě seznámit s historií Českého rozhlasu a objevovat poklady z jeho archivu,“ vítá novou sbírku Laurent Gaveau, ředitel laboratoře Google Arts & Culture.

Český rozhlas oslavil sté výročí 18. května 2023 také velkolepým koncertem z pražských Riegrových sadů. Celý ho zhlédnete kanále Českého rozhlasu na YouTube.

zdroj: Český rozhlas

Související